ارتباط دو کامپیوتر از طریق خط تلفن

April 3, 2005 at 09:58 am

در این مبحث به آموزش ارتباط دو کامپیوتر که ترجیحا سیستم عامل ویندوز XP را دارند خواهیم پرداخت. در این ارتباط ما از Incoming Dial-Up Connection استفاده می کنیم. یقینا این تنها روش برای ارتباط میان دو سیستم نیست. شما می توانید از کابل link موازی یا سریال، USB، یا حتی تکنولوژی بی سیم مادون قرمز موسوم به Infrared و یا Bluetooth برای ارتباط، استفاده کنید. که در پست های آتی به آن ها پرداخته خواهد شد.

آیا تا به حال برایتان پیش آمده است که خواسته باشید از بیرون از منزل مثلا در اداره به کامپیوتر شخصی خود دسترسی داشته باشید یا حتی برعکس؟ یا مثلا سایتی را طراحی کرده اید و اکنون می خواهید در یک زمان معین بدون انتقال آن به اینترنت، سرعت بارگذاری صفحات آن را به صاحب کار نشان دهید؟ یا از اینترنت دایمی اداره تان استفاده کنید؟ ( که خیلی ها رو دیدم همین کار رو انجام می دن و کلی ذوق می کنند ). یا به طور کلی تر از منابع متصل به سیستم مانند چاپگر یا اسکنر استفاده کنید؟

قبل از این که استارت کار را بزنیم توجه کنید که ویندوز XP در یک زمان از یک اتصال تلفنی و نه بیشتر استفاده می کند. اگر تعداد بیشتری سیستم را می خواهید از این طریق به هم وصل کنید باید سراغ Windows 2000 Server و یاWindows.Net Server 2003 را بگیرید. زیرا این ویندوزها هیچ محدودیتی ندارند و حتی به مراتب کار با آن ها جالب تر است.

بهتر است که بدانید در این وضعیت سرعت انتقال داده ها ما بین 28.8 تا Kbps 33.6 خواهد بود حتی اگر دو کامپیوتر از مودم های 56 Kbps استفاده کنند، چرا که برای سرعت بالاتر باید بین شرکت مخابرات و کامپیوتر سرور خط تلفن دیجیتال E1 و یا در خارج T1 کشیده شده باشد.

البته این عمل ضعف بسیار بالایی دارد و آن هم مسائل امنیتی است که از طریق ترفندهای مختلف قابل حل است. هنگامی که یک Dialup Server را تنظیم می کنید، بصورت پیش گزیده، توانایی استفاده از منابع به اشتراک گذاشته شده تمام شبکه نیز داده می شود، و این موضوع هر چند جالب و مفید است اما می تواند بسیار خطرناک نیز باشد. البته تنها کاربرانی می توانند به یک کامپیوتر Dialup Server متصل شوند که برایشان سطح دسترسی تعریف شده باشد. اما چنان چه اسم و رمز کاربری تصادفا یا عمدا در اختیار یک فرد مشکل دار و با نیت سوء قرار گیرد، قطعا همه شبکه در خطر خواهد بود.

ضمنا سیستم فایل NTFS و تنظیم صحیح حق دسترسی ها می تواند مفید باشد، اما کافی نیست. علاوه بر این که اگر از دیوار آتش استفاده می کنید، کاربرد Dialup Server باعث رد شدن آن خواهد شد و هکرها به راحتی می توانند آن را دور بزنند و به شبکه نفوذ و اعمال خویش را تحقق بخشند. بنابراین در استفاده از آن دقت کنید و در شبکه های وسیع حتی الامکان از انجام آن خودداری کنید.

اما تنظیم سرور و استفاده از باز شماره گیری (Callback): به عنوان یک اصل بدیهی ابتدا از تنظیمات مودمتان و درستی کارکرد آن مطمئن شوید. سپس مراحل زیر را به دقت طی کنید:

1) با یک حساب دارای سطح دسترسی مدیر ( Administrator) وارد ویندوز شوید.
2) به قسمت Network Connections بروید ( به کنترل پانل و از آنجا Network Connections را انتخاب کنید).
3) بر روی Create a new connection که در پانل سمت چپ واقع شده است، کلیک کنید. پنجره اولی که باز می شود برای خوش آمد گویی و معرفی است، کلید Next را بفشارید.
4) در پنجره بعدی که مطابق شکل زیر است گزینه ی آخر یعنی Set up an advanced connection را انتخاب کنید و Next را بفشارید.

Step 4

5) در پنجره بعد گزینه ی اول را انتخاب و مجددا کلیک Next را بفشارید.

Step 5

6) در پنجره بعد مودمی را که می خواهید به درخواست های اتصال پا سخگو باشد، انتخاب کنید. دقت کنید که بر اساس تاکید خود مایکروسافت هم تنها یک اتصال همزمان ممکن است. از طریق کلید Properties هم می توانید ویژگی های مودم انتخاب شده را تغییر دهید . پیشنهاد می شود آن ها را در همان حالت دیفالت یا پیش فرض نگه دارید و با فشردن کلید Next به مرحله ی بعدی بروید.

Step 6

7) در پنجره بعدی باید معلوم کنید که آیا می خواهید VPN -Virtual Private Network را پشتیبانی کنید؟ بهتر است همان حالت دیفالت که No می باشد را انتخاب و به پنجره بعدی بروید.

8) در این پنجره فهرست کاربران ویندوز نمایش داده می شود. می توانید از طریق فشردن کلید Add یک حساب کاربری در ان سیستم برای خود ایجاد کنید . پس از پر کردن فیلدهای کادر New User کلید Ok را بفشارید، هم اکنون حساب کاربرای شما ایجاد شده و در لیست قرار گرفته است به کمک کلید Properties می توانید رمزعبور کاربر را تغییر دهید . اما تب Callback که در این پنجره قرار گرفته برای چیست؟ همان گونه که از اسم آن پیداست اگر شما بازشماره گیری را فعال کنید، پس از اتصال شماره گیرنده به کامپیوتر و بررسی درستی اجازه ورود، ارتباط قطع می شود و Dialup Server با شماره هایی که از شماره گیرنده دریافت کرده است و یا شما تعیین کرده اید، تماس خواهد گرفت.

Step 8

در این تب سه گزینه رادیویی وجود دارد اولی Do not allow callback که این امکان را غیر فعال می کند و بصورت دیفالت انتخاب شده است. دومی Allow the caller to set the callback number که اگر آن را انتخاب کنید پس از ارتباط پنجره ای ظاهر خواهد شد که تقاضای شماره تلفن می کند. این در مواقعی مفید است که بخواهید هزینه تماس بر عهده Dialup Server باشد.

گزینه سوم یعنی Allow use the following callback number نیز به شما این امکان را می دهد که از قبل شماره را مشخص کنید که از نظر امنیتی اهمیت دارد. در این حالت فقط از یکجا و با یک شماره تلفن می توان تماس گرفت و نه از جای دیگر.

9) در پنجره بعدی گزینه های مربوط به شبکه نشان داده می شود. برای غیر فعال کردن امکان دسترسی به شبکه محلی، بر روی گزینه ی Internet Protocol – TCP/IP دو بار کلیک کنید و در پنجره ای که ظاهر می شود، گزینه Allow Callers to access my local area network را غیر فعال کنید. اگر از برنامه هایی استفاده می کنید که نیاز به دانستن شماره IP کامپیوتر مقابل دارند، مانند بازی های تحت شبکه و یا برنامه VNC می توانید در قسمت TCP/IP شماره IP مشخصی را برای کامپیوتر متصل شده تعیین کنید. در غیر اینصورت شماره به وسیله DHCP برنامه به صورت خودکار داده می شود.

Step 9

10) در این مرحله کار به اتمام می رسد و با فشار کلید Finish می توانید حاصل کار خود را که ایجاد یه Incoming ساده است در قسمت Network Connections ببینید.

حال شما به سراغ سیستم دیگر بروید و همان گونه که یک کانکشن دیال آپ برای اتصال به اینترت و آی اس پی تان در قبل می ساخته اید، ایجاد کنید. اینبار به جای کلمه عبور و اسم رمز مقادیر قبلی را که در بند 8 ذکر شد وارد کنید و بجای تلفن، شماره تلفن Dialup Server را.

توجه! توجه! اگر پس از اتمام مراحل کار, مودم شما به تماس ها پاسخ نمی دهد به قسمت Properties مودمتان واز آنجا به تب Advanced بروید و در کادر Extra Initialization commands عبارت ats0=x را وارد کنید که در آن x بیانگر تعداد زنگ هایی است که پس از آن مودم به تلفن پاسخ می دهد . برای مثال ats0=1 پس از یک زنگ به تلفن پاسخ می دهد .

Extra Initialization commands

در آینده نزدیک سعی می شود . ارتباط میان دو سیستم از روش های دیگر نیز بررسی شود. نظرات خویش را در مورد این مقاله برایمان ارسال کنید. با تشکر، مرتضی الوانی .

دسته: ترفندهای ویندوز | نویسنده: مرتضی الوانی
 1. 66 نظر برای این مطلب ارسال شده است. بخش نظرات بسته شده است.

 1. 1

  گناهكار


  چه عجب دست از سر اون كتاب بدبخت برداشتي ، ايول !

  April 3, 2005 at 11:38 am

 2. 2

  میلاد قیصری


  چیزی از این قبلا نفهمیده بودم:D
  موفق باشید.

  April 3, 2005 at 5:29 pm

 3. 3

  افشین


  با سلام و احترام
  مقاله مفیدی بود . ممنون

  April 4, 2005 at 2:04 pm

 4. 4

  mahmood


  salam
  in ertebat che estefadhe dard

  April 5, 2005 at 4:55 pm

 5. 5

  الوان


  همان طور که ابتدای پست عرض کردم از این امکان می تونید برای اشتراک گذاری فایل ها و دیگر منابع استفاده کنید . البته سرعت این کار نسبت به دیگر موارد اتصال دو کامپیوتر بسیار پایین خواهد بود.

  اما برای دو کامپیوتر که از هم چندین فوت فاصله دارند یکی از کارها ارتباط با خط تلفنه . که در اینجا شرح داده شد :wink:

  April 5, 2005 at 5:18 pm

 6. 6

  مرتضي جمشيدي


  مقاله بسيار زيبايي است لطفاً نحوه بستن شبكه محلي را هم توضيح دهيد

  April 6, 2005 at 3:29 am

 7. 7

  hamed


  yek ja ye contor gozashti che tor mishe saate un ro +3.5 kard

  April 6, 2005 at 10:40 am

 8. 8

  MohammadOnline


  سلام دوست عزيز لينك شما رو در وب خود گذاشتم.
  يا علي

  April 10, 2005 at 5:48 am

 9. 9

  rahim


  سلام دوست من
  کم کار شدی

  April 10, 2005 at 10:29 am

 10. 10

  rahim


  اگه نمی رسی بگو کمکت کنم :wink:

  April 10, 2005 at 10:30 am

 11. 11

  لینکدونی


  ارنباط دو کامپیوتر از طریق خط تلفن
  آیا تا به حال برایتان پیش آمده است که خواسته باشید از بیرون از منزل مثلا در اداره به کامپیوتر شخصی خود دسترسی داشته باشید یا حتی برعکس؟

  April 14, 2005 at 12:06 am

 12. 12

  gholam reza


  ممنونم :lol:

  April 15, 2005 at 11:16 am

 13. 13

  mohamamd


  سلام
  آقا مقاله ای خوبی نوشتی
  من تونستم وصل بشم ولی برای اشتراک گذاری فایل یا استفاده از اینترنت باید چه کار کنم مرسی بای

  April 15, 2005 at 7:03 pm

 14. 14

  الوان


  برای اشتراک گذاری فایل ها باید درایو های انتخابی رو در حالت Share قرار بدین که یه بحث مفصله که در آینده در موردش صحبت خواهد شد. :wink:
  در مورد اشتراک اینترنت هم اگر کامپیوتری که به عنوان سرور انتخاب شده از طریق کارت شبکه یا اتصالات دیگری به اینترنت وصل باشه با انتخاب پروتکل مربوطه در هنگام ساخت Incoming دیگری به اینترنت وصل خواهد شد.

  April 15, 2005 at 9:34 pm

 15. 15

  mohamamd


  با تشکر از جوابت
  لطفا در مورد اشتراک گذاشتن فایلها زودتر توضیح بده با تشکر

  April 15, 2005 at 10:03 pm

 16. 16

  saber


  :?::idea::lol:

  April 25, 2005 at 9:51 am

 17. 17

  مهدی


  با عرض سلام
  من تمام مراحل بالا را انجام دادم و موفق به برقراری ارتباط شدم . ولی الان نحوه استفاده از آن را بلد نیستم و نحوه به اشتراک گذاری داده ها و دریافت و انتقال داده ها را بلد نیستم . لطفا خواهشمند است مرا راهنمایی کنید .

  April 27, 2005 at 11:35 pm

 18. 18

  EbiPenMan


  سلام و خسته نباشید
  یک سوال داشتم ؟!
  راهی برای شبکه کردن سه اگه نه (دو) کامپیوتر از طریق خط تلفن با مودم یا کارت شبکه یا هرچیز دیگه
  می خوام شبکه طوری باشه که پس از شماره گیری مثل یک شبکه عادی بشه
  مثلا بشه فولدرها را به اشتراک گذاشت
  یا مثلا بازی هایی که از طریق شبکه اجرا میشن رو بازی کرد
  اگر برنامه ای است معرفی کن
  اگر زحکت نیست به ایمیلم جواب رو بفرست.

  April 29, 2005 at 4:44 pm

 19. 19

  حامد


  خیلی ممونون عالیههههههههه

  May 1, 2005 at 11:04 am

 20. 20

  saba


  :roll::roll::o
  aops:

  May 1, 2005 at 6:39 pm

 21. 21

  javad


  سلام لطفا نرم افزار وصل شدن به کامپوتر دیکر را برایم بفرستید

  May 6, 2005 at 6:26 pm

 22. 22

  حمید


  با سلام مقاله خوبی بود
  اگر امکان داره روش دیدن دکستاپ کامپیوتری از کامپیوتر دیگر از طریق خط تلفن را هم توضیح بدید
  در ضمن اگر امکان دارد چون من تا آخر این ماه این کار را باید بصورت پروژه تحویل دهم منو راهنمایی کنید خیلی ممنون

  May 18, 2005 at 4:33 am

 23. 23

  حمید


  راستی اگه مقاله ای در مورد این کار سراغ دارید به صورت ایمیل برای من آدرس یا مقاله را در صورت امکان بفرستید خیلی خیلی ممنون
  HAMIDREZA375@GMAIL.COM

  May 18, 2005 at 4:37 am

 24. 24

  مصطفی


  سلام مطلبت عالی بود.
  من و دوستم از قبل تمامی این کارها رو انجام داده بودیم تماس برقرار می شه ip هر دو کامپیوتر هم مشخصه فایلها ودرایوهامون رو هم به استراک گذاشتیم
  اسم کامپیوترهامون هم یکی pc1 و دیگری pc2
  اما باز هم نمیتونیم اون چیزهایی رو که به اشتراک گذاشتیم رو ببینیم.
  در ضمن با اینکه اتصال برقراره اما با دستور ping
  که اتصال رو امتحان می کنیم اتصال رو قطع نشون میده .
  اگه می تونی کمکمون کن کمکت می تونه برای ما حیاتی باشه. ممنون

  May 19, 2005 at 11:17 am

 25. 25

  مصطفی


  ایمیل رو یادم رفت بدم meshki.mrg@gmail.com

  May 19, 2005 at 11:19 am

 26. 26

  محمد


  من این نظری دارم می دهم قبل از این است که تست بکنم

  ولی اگر جواب بده واقا توپه و واقا ممنونم چون من لازم داشتم لطقا به من ایمیل بزنید

  May 31, 2005 at 9:37 pm

 27. 27

  رضی


  خوب آیا می تونیم دوکامپیوتر که کنار هم هستند رابا موازی کردن مودمها(با کابلی که هر دو سرش فیش تلفنی دارد) به هم وصل کنیم اگر می شود روش کار را توضیح دهید.

  June 2, 2005 at 12:51 am

 28. 28

  خلیل


  با سلام
  مقاله خوبی بود .
  بهتر بود که نخوه استفاده از آن را هم توضیخ می دادید.
  بد نیست من اینرو اضافه کنم :
  برای استفاده از ایتنرنت pc که به شکل غیر از dail up استفاده می کند . فقط کافی است که روی incoming connection راست کلیک کرده و chek box
  (allow athers to make privet connection ..o ) را زده و بعد از به ان متصل شد و از لینترنت آن استفاده کرد و اما اگه از ایترنت تلفنی استفاده می کنید باید کامپیوتر سرور دوتا مودم داشته باشه که من فکر می کنم بشه..اگه کسی اینو تست کرد به من هم خبر بده
  ممنون.

  June 9, 2005 at 6:41 pm

 29. 29

  juli


  من می خواستم بدانم که چگونه می شود چاپگر را در شبکه به اشتراک گذاشت به صورتی که استفده ار ان را برای کاربران محدود کرد یا اینکه پاسورد گذاشت

  June 10, 2005 at 12:47 am

 30. 30

  mp


  سلام میخواستم روش استفاده دو سیستم در یک محل که از طریق کارت شبکه وصل هستند از یک اینترنت را برایم توضیح دهید.
  با تشکر

  June 12, 2005 at 3:29 pm

 31. 31

  سعید


  1)در مورد incoming connection از طریق خط تلفن توضیح دهید
  2)در مورد Remote Desktop Connectionاز طریق خط تلفن توضیح دهید

  ممنون می شم

  June 15, 2005 at 7:52 am

 32. 32

  حمید


  لطفا در رابطه با ارتباط در ویندوز 2000 و نحوره دیدن دسکتاپ آن در محل دیگر را از طریق تلفن توزیع دهید .
  در ضمن از زحمات شما کمال تشکررا داریم .

  بچه های دانشکده شهید رجایی کاشان

  June 16, 2005 at 2:06 am

 33. 33

  بیژن فتاحی


  مرسی از کار خوب شما .

  من کافی نت دارم میخوام سیستم هارو شییر کنم تا فولدرها رو به اشتراک بزارم همیسن طور چاپگرو .

  در ضمن اگه ممکن است نرم افزاری رو معرفی کنید تا بتونم زمان ویا هزینه سیستم های یوزر را حساب کنم .

  مرسی از محبت شما

  در صورت امکان برام ایمیل کنید .

  June 18, 2005 at 5:34 pm

 34. 34

  pouya


  بد نیست

  خیلی خوبه

  June 24, 2005 at 3:39 am

 35. 35

  مرتضی


  سلام به شما دوست عزیز …..
  من می خواستم راجع به تنظیم کردن سرور اطلاعاتی کسب کنم آخه من یه کتابی مربوط به تنظیم سرور گرفتم ولی چیزی دست منو نگرفت و گیج تر شدم اگه می تونی یه مقدار منو راهنمایی کن ….
  مرسی دوست عزیز… اگه کاری داشتی می تونی به این ای دی پی ام بدید.. end_mafiaaa

  June 24, 2005 at 7:06 pm

 36. 36

  محمد


  سلام
  با این روش دو کامپیوتر به همدیگه متصل میشن ولی نمیشه دسکتاپ طرف مقابل رو دید من با
  Remote Assistance , Remote Desktop Connection
  امتحان کردم بوسیله ip ولی جواب نداد اگر راهی اموزش بدید ممنون میشم.

  July 17, 2005 at 2:57 pm

 37. 37

  reza


  با سلام و تشكر
  براي اتصال موبايل به كامپيوتر از طريق خط تلفن چه راهي وجود دارد. آيابايد از مدل خاصي از موبايل استفاده كنيم و يا سرويس خاصي در موبايل فعال كنيم مانند سرويس Data
  مي خواهم از طريق موبايل به فايلهاي كامپيوتر خانگي دسترسي داشته باشم بطوريكه (منظورم بلوتوث يا ارتباط از طريق USB نيست)
  مي خواهم برنامه اي براي دسترسي به صفحات وب فعال در IIS كامپيوتر بنويسم .چه مدل موبايلي مي تواند ميزبان اين برنامه با شد و به عنوان Client به كامپيوتر خانگي متصل شود

  July 21, 2005 at 5:44 pm

 38. 38

  hadi


  good

  July 26, 2005 at 1:07 pm

 39. 39

  مرتضی


  سلام اگه میشه روش شبکه کردن دو کامپیوتر با استفاده از کابل چاپگر را توضیح دهید و به ایمیلم بفرستید
  خیلی ممنون میشم

  August 2, 2005 at 6:12 am

 40. 40

  رضا


  لطفا درباره چگونگي ارتباط كامپيوتر به تلفن بدون نياز به اينترنت توضيح دهيد

  August 9, 2005 at 8:37 am

 41. 41

  جمشید


  آیا میشود بدون کارکرد یا هنگامی که کامپیوتر مقابل خاموش است به آن مرتبط شد .

  August 11, 2005 at 2:30 pm

 42. 42

  احسان


  لطفا اموزش شبکه کردن دو کامپیوتر برای اینترنت

  September 26, 2005 at 6:11 am

 43. 43

  hady


  مقاله خوبيه ولي اي كاش نسخه قابل چاپشو تو سايت ميذاشتين.

  October 3, 2005 at 12:01 pm

 44. 44

  sara


  لطفا اموزش شبکه کردن دو کامپیوتر برای اینترنت

  October 10, 2005 at 12:30 pm

 45. 45

  امید


  با عرض سلام
  من قبلا این کارو کردم و تونستم کانکات درست کنم و بتونم به سیستم سرور کانکت بشم اما نتونستم از کامپیوتر سرور اینترنت بگیرم. اگه میشه من رو راهنمایی کنین

  November 1, 2005 at 1:23 pm

 46. 46

  پاسارگاد


  بابا دمت گرم فقط اگه لطف کنی بیشتر تو ضیح بده

  November 7, 2005 at 7:54 pm

 47. 47

  Mohammad Reza


  .با سلام و احترام و خسته نباشيد

  .از مقاله خو بتون تشكر ميكنم

  ميخواستم دراين باره بيشتر توضيح بدهيد و درباره

  .از اينجور اتصالات باز هم مقاله بنويسيد

  Thanks For You : Reza

  November 11, 2005 at 6:56 pm

 48. 48

  علیرضا مینایی


  اول اینکه بابت این مطلب دستت درد نکنه . دوماینکه من از قسمت آخر این موضوع هیچی متوجه نشدم . من برای خودم یک …Incomig ساختم . ولی نفهمیدم که در کامپیوتر دیگر چه کنم !!! اصلا این شماره تلفن Dailup Server چی هست ؟ اگه میشه برام توضیح بده که بدجوری گیرم . ممنون

  November 14, 2005 at 7:32 pm

 49. 49

  HS


  با عرض سلام

  آقا مرتضی ، ما تونستیم این شبکه محلی رو درست کنیم اما هر کاری می کنیم نمی تونیم بازی کنیم .اگه می شه هم در اینجا توضیحات کاملش رو بدید و هم برام بفرستید تا هممون استفاده کنیم. ضمنا بی زحمت ارقامی رو که میهمان و میزبان (server)باید تو from و to بنوسند رو ارائه کنید .

  قابل ذذکره که ما اعداد 192.168.10.2و192.168.10.1و192.168.1.2و192.168.1.3 رو امتحان کردیم و وصل شدیم ولی تو بازی join نشدیم.با سپاس فراوان منتظرتیم.

  November 15, 2005 at 2:55 pm

 50. 50

  saeedeh


  من یک شبکه محلی در محل کارم دارم که از می خواهم ازمنزل با کامپیوترشخصی ام به کامپیوترسرورمتصل شود امکان دارد و چگونه

  November 24, 2005 at 3:38 pm