شروع کار با لینوکس

April 10, 2007 at 12:24 am

کمتر از سه ماه است که کار با سیستم عامل لینوکس را شروع کرده‌ام. اولین تجربه‌ام با لینوکس چند سال پیش و با توزیع رد‌هت بود و البته خاطره تلخ از دست دادن تمام پارتیشن‌هایم. آن زمان با سخت افزارها خیلی مشکل داشتم ولی به دلیل مانور سریع و سفارشی شدنش چند وقتی تحمل کردم (اولین بسته‌ای که نصب کردم xmms بود که برایم فرمت MP3 را از ویندوز مدیا پلیر بهتر می‌خواند) تا اینکه کار طراحی و بخصوص نرم‌افزارهای اداری مجبورم کرد که فکر لینوکس را نکنم و حتی بدنبال توزیع‌های جدیدش نروم.

این اواخر برای کار راحت‌تر با PHP و بخصوص GTK لینوکس فدورا کور 6 را نصب کردم. خوشبختانه تمام سخت‌افزارها شناسایی شدند و تنها مشکلم با بلوتوث بود که امروز که کرنل را به روز کردم آن هم رفع شد. مشکل دیگر فونت تاهوما بود، اوایلی که این فونت را نصب کردم خیلی اذیتم می‌کرد (شاید بدلیل عادتی بود که به ClearType مایکروسافت داشتم، هر چند آنجا هم مجبور بودم از ClearTweak برای کنترلش استفاده کنم) اما الان برعکس شده است.

تنها موردی که فکر می‌کنم در ویندوز بود و اینجا نیست، کرک و سریال و … باشد . که یکی از صدها مزیت دنیای کد باز است. هیچ تعصبی نسبت به لینوکس و ویندوز ندارم اما کد باز را به دلیل دادن آزادی بیشتر به کاربر بیشتر می‌پسندم. امیدوارم فرصت این را داشته باشم که به عنوان یک کاربر تازه‌کار لینوکس هر چه را فرا می‌گیرم منتشر کنم.

دسته: لینوکس, مطالب روزمره | نویسنده: مرتضی الوانی
 1. 3 نظر برای این مطلب ارسال شده است. نظر خود را ارسال کنيد »

 1. 1

  پسر مریخی


  سلام. من خیلی وقته وبلاگت رو دنبال می کنم. به نظرم از معدود وبلاگ هایی هستش که مطالبش خوب نوشته میشه. حیف که دیر به دیر آپدیت می کنی.

  منم لینوکس کار می کنم. با فدورا 3 شروع کردم، بعد فدورا 5 نصب کردم. ولی بعد با یه توزیع دیگه آشنا شدم به نام اوبونتو (Ubuntu). به نظر خودم خیلی بهتر از فدورا بود. مدت زیادی نیست که باهاش آشنا شدم ولی به نظرم خیلی بهتره. ارسال رایگان هم داره.

  April 10, 2007 at 1:53 pm

 2. 2

  مرتضی الوانی


  سلام “پسر مریخی” عزیز
  از لطفت متشکرم، اگر کمی سرم خلوت شود مطمئناً به اینجا اختصاص خواهم داد.

  با اوبونتو چند روز پیش آشنا شدم، حتی فرم ارسال رایگان را هم پر کرده ام. من هم اوبونتو را بیشتر می پسندم. امیدوارم در روزهای آتی بتوانم ان را تهیه و تست کنم.

  April 10, 2007 at 5:36 pm

 3. 3

  مهدی پیشگوی


  سلام
  من چند بار به وبلاگت سر زدم و مطالب جالبی یاد گرفتم . من هم حرفهای پسر مریخی رو تایید می کنم .
  من اول ردهت کار کردم بعد فدورا و بعد سوزی و حتی دبیان. ولی تنها چیزی که واقعا برام جذاب بود و باعث شد باهاش کار کنم توزیع اوبونتو بود که الان مدتیه دارم باهاش کلی چیزی یاد میگیرم .
  ورود شما رو هم به دنیای لیوکس تبریک میگم

  April 22, 2007 at 6:03 pm