همه چیز در مورد Disk Defragmenter

June 28, 2005 at 03:24 pm

بی شک تاکنون به برنامه Disk Defragmenter که در ابزارهای سیستمی ویندوز خودنمایی می کند، برخورد کرده اید. اما این که این برنامه به چه کاری می آید و چگونه می توان از آن استفاده کرد برای شما سئوال بوده است. در این مقاله سعی داریم عملکرد و چگونگی استفاده از این ابزار را بررسی کنیم.

هدف این ابزار سازماندهی فضای اشغال شده از هارد دیسک است که توسط ویندوز ایجاد می شود. به طوری که هر فایل در بخش های مربوط به هم بر روی دیسک نوشته می شود. نکته قابل توجه اینجاست که ویندوز فایل ها را به طور دسته به دسته بر روی ساختمان آزاد دیسک می نویسد. در این میان ویندوز سعی می کند فضا های مجاور آزاد بزرگ را بر روی دیسک بیابد. یک فایل بزرگ می تواند به راحتی به بیش از ناحیه های آزاد موجود برروی دیسک تقسیم شود و این زمانی رخ می دهد که حجم ناحیه های آزاد کمتر از حجم فایل است. در اکثر موارد، هر بخش از یک فایل در مکان های مختلفی از دیسک قرار می گیرد.

برای مثال فرض می کنیم شما یک فایل بزرگ دارید و بر روی دیسک شما بر روی سه ناحیه آزاد تقسیم شده است. بخش اول فایل می تواند در ابتدای هارد دیسک، بخش دوم در انتها و بخش سوم در میان آن واقع شود. هر زمان که شما این فایل را باز می کنید اطلاعات باید از سه قسمت ابتدایی،انتهایی و میانی دیسک فراخوانی شود و این موجب می شود زمان بیشتری برای باز کردن فایل تلف شود یا به عبارتی فایل دیرتر اجرا شود. بنابراین برای بازیابی سرعت گشودن فایل گه گاهی نیاز دارید که فایل های موجود بر روی دیسک را مرتب کنید. این عمل تنها برای فایل های اطلاعاتی صادق نیست بلکه برای همه فایل های موجود برروی دیسک امکان پذیر است.

هدف اصلی ابزار Disk Defragmenter قرار دادن هر فایل در فضاهای مرتب و کنار هم بر روی دیسک است. به گونه ایی که هنگام پردازش فایل، از یک مسیر بر روی دیسک قابل خواندن باشد. این ابزار برای تشخیص وسعت پراکندگی فایل ها حجم دیسک را آنالیز می کند. البته باید این نکته را در نظر گرفت که نوع آنالیز برحسب نوع پارتیشن دیسک FAT/FAT32 و NTFS متفاوت خواهد بود که شرح آن در این حوصله نمی گنجد.

بعد از آنالیز کردن نوبت به مرحله ایی می رسد که آن را چیدمان فایل می نامیم. در این بخش هر فایل با توجه به اندازه اش و ناحیه ای که برای آن اختصاص داده شده، بر روی دیسک سازماندهی می شود. اساس کار بر این است که فایل های مشابه از لحاظ اندازه، به هم نزدیک تر باشند.

شاید بعد از اتمام کار، شما از اینکه فضای آزاد دیسک بیشتر نشده است، تعجب کنید. این طبیعی است زیرا همانطور که گفته شد این برنامه دیسک را مجدد سازماندهی می کند نه اینکه فایل ها را فشرده کند تا فضای آزاد دیسک بیشتر شود. در واقع مرتب سازی دیسک، کارایی سیستم شما را بهبود می بخشد. زیرا سرعت پردازش فایل ها بیشتر می شود.

Disk Defragmenter همیشه تمام فایل ها را مرتب نمی کند و چنانچه عملیات مرتب سازی با سرعت تمام شد یا پیغامی مبنی بر لازم نبودن مرتب سازی توسط برنامه صادر شد، جای هیچگونه تعجبی نیست. چون ممکن است فایل های شما نسبت به ظرفیت دیسک سایز کمی داشته باشند. البته قبل از شروع توضیحات مربوط به کارکردن با برنامه، لازم است برخی از محدودیت های این ابزار را خاطر نشان کنیم:

تنهای زمانی این برنامه اجرا می شود که مجوزهای لازم توسط Administrator داده شده باشد، نمی تواند آن را برای دیسک هایی که حالت شبکه دارند به کار برد. تنها برای دیسک های local یا محلی قابل اجراست، در یک زمان خاص عملیات مذکور تنها بر روی یک دیسک قابل اجراست، زمانی کامل اجرا خواهد شد که حداقل 30% دیسک خالی باشد، تنها از طریق کنسول ویندوز قابل اجراست. البته نسخه دیگری تحت نام defrag برای محیط های دستوری ارائه شده است و خیلی از محدودیت های دیگر. لازم به ذکر است که Disk Defragmenter برای پلتفرم ویندوز NT تحت نظر مایکروسافت توسط Executive Software ارائه شده است.

Using Disk Defragmenter
Start | All Programs | Accessories | System Tools

پس از اجرای برنامه در بالای آن لیستی از پارتیشن های موجود در سیستم نمایش داده می شود، پارتیشن مورد نظر را انتخاب و بر روی کلید Analyze کلیک کنید. پس از اتمام آنالیز (خیلی وقت گیر نیست) با پنجره ای مواجه خواهید شد.

اگر دقت کنید در این بخش با مشاهده پیغام مشخص می شود که آیا نیازی به مرتب سازی وجود دارد یا خیر. چنانچه شما با پیغامی مواجه شدید که نیازی به مرتب سازی نیست، می توانید با کلیک بر روی Close از محیط خارج شوید. در غیر اینصورت با کلیک بر روی Defragment عملیات مرتب سازی آغاز می شود گزینه View Report هم شامل اطلاعاتی در مورد پارتیشن مربوطه است که از عملیات آنالیز دیسک حاصل شده است.

در پایین برنامه، نوار وضعیت، پیشرفت کار را بر حسب درصد بیان می کند. کمی بالاتر از آن ، ناحیه ای از رنگ های متداخل را می بینید که هر ازگاهی تغییر می کند. این ناحیه بیانگر وضعیت فایل ها بر روی دیسک شماست. رنگ قرمز: فایل های مرتب شده، رنگ آبی: فایل های مجاور و به هم پیوسته، رنگ سبز: فایل هایی که قابلیت جابجایی ندارند و رنگ سفید: فضای خالی دیسک.

پس از اتمام عملیات با منوی دیگری مواجه خواهید شد که شامل دو گزینه View Report و Close است. View Report گزارشی است از عملیتات مرتب سازی دیسک. امیدوارم این مقاله مورد توجه شما دوستان قرار گرفته باشد. منبع مقاله: خودم بعلاوه مستندات مایکروسافت در این باره.

دسته: دنیای کامپیوتر | نویسنده: مرتضی الوانی
 1. 17 نظر برای این مطلب ارسال شده است. نظر خود را ارسال کنيد »

 1. 1

  محمد


  ممنون! مفید بود

  June 28, 2005 at 4:23 pm

 2. 2

  خبرچين


  سلام
  خبرچين به مطلب شما لينک داد
  موفق باشيد.

  June 28, 2005 at 5:32 pm

 3. 3

  پیام


  مقاله مفیدی بود ، البته اگه توزیح میدادی که چطوری این عمل دفرگ منت رو انجام میده ، یا چطوری با انالیز متوجه میشه کدوم فایل ها باید جابه جا شن ، البته این نکاتو برای نوشتن به برنامه کوچیک میخوام، بازم ممنون

  June 28, 2005 at 6:03 pm

 4. 4

  زوگولو


  درود!
  اگه یه نرم افزار درست و حسابی واسه “پراکنده زدایی” ویندوز XP معرفی می کردی بهتر بود چون Disk Defragmenter این ویندوز به درد همون بیل گیتس می خوره ;)

  June 29, 2005 at 1:32 pm

 5. 5

  hoshang42


  با سلام كارتون خوب بود لطفا ادامه بدين

  July 8, 2005 at 4:07 pm

 6. 6

  محمد


  من تمامی مطالب شما را در وبلاگ خودم ثبت کردم.

  December 12, 2006 at 10:20 am

 7. 7

  mehrdad


  kheili kheili mamnoon kheili bedardam khord.thanks

  January 27, 2008 at 1:12 am

 8. 8

  jafar


  salam man moshkeli daram far sorat emkan komak konid
  defrag man dar windows ba nemishavad va nemidanam eshkal az chist dar sorate emkan komak konid?

  July 30, 2008 at 6:56 pm

 9. 9

  Mehrdad


  خیلی ممنون از نحوه بیان که خیلی روان و ساده بیان شده است. مرسی

  October 24, 2008 at 5:08 pm

 10. 10

  ...


  سلام
  خیلی خوب بود
  منم یه جورایی سوال جناب پیام رو دارم یعنی اگه میشه یه کم راجع به نحوه ی جابجایی اطلاعات روی هارد و سکتور و… توضیح بدین
  خواهشاً تا پنجشنبه!
  ممنون

  November 12, 2008 at 2:01 am

 11. 11

  روح الله


  salam
  man ye maghaze daram to tjrish pasaj razavi khadamat kamputeriye
  karaye tarahi ham mikonam
  ba file haye sangin
  drive c por shode vali hichi tosh nist defragmenter ham kardam-dick clen up ham kardam
  ama feragmentesh khali nemishe
  chon mikham tarahi sangin konam dick full mide hey
  age mitoni komakam kon va javabamo email kon
  mamnon khadamat kamputere fotros

  November 25, 2008 at 5:09 pm

 12. 12

  پریسا


  با سلام اگه می شه بگید چرا 30%از دیسک باید خالی باشه؟؟؟ خیلی مهمه تطفا جواب بدین ممنون

  December 16, 2008 at 3:16 am

 13. 13

  mohamad


  میشه طرز کارشو توضیح بدی؟مرسی

  April 14, 2012 at 5:36 pm

 14. 14

  zinar


  مرسی عالی بود .در جواب پریسا خانوم باید بگم به نظر من از اون 30 درصد به عنوان ظرف استفده میکند تا اطلاعات جابجا شوند

  March 8, 2014 at 5:59 pm

 15. 15

  taraneh


  ممنون خیلی عالی بود

  February 6, 2016 at 11:16 am

 16. 16

  زهرا


  سلام .لیست همه درایو های من تو برنامه
  disk defragmenterنشون داده نمیشه با اینکه تو مای کامپیوترم هست چیکار باید کرد؟؟؟

  June 2, 2017 at 10:01 am

 17. 17

  Milad


  سلام. بعد از یکپارچگی، مشکلی پیش اومده. Windows error recovery . اتوماتیک ریستارت میشه. بنظرتون مشکل از کجاس؟؟ ممنون میشم جواب بدین

  February 16, 2020 at 5:12 pm