فناوری های شیوه نامه یا Style Sheet

February 11, 2005 at 01:27 am

اساس هر صفحه وب نشانه گذاری است . فناوری های علامت گذاری نظیر HTML , XHTML , XML ساختار و معنی اصلی محتوای صفحه را تعریف می كنند . برخلاف باور رایج كه زبان های نشانه گذار ظاهر صفحات وب را تعریف می كنند و استفاده از HTML نیز به همین طریق است ، ظاهر صفحه باید واقعا توسط فناوری های دیگر ، به خصوص شیوه نامه ها به اجرا در آید .
در حالی كه HTML باید عمدتا برای ساختاربندی یك سند استفاده شود ، ولی بسیاری از تولید كنندگان از آن برای شكل بندی سند جهت نمایش نیز استفاده می كنند . وظایف شكل بندی HTML در نهایت باید كاملا توسط شیوه نامه های آبشاری ( CSS ) انجام شود . ولی ، حتی با پشتیبانی مناسب شیوه نامه ها در مرورگرها ،بسیاری از تولید كنندگان صفحات از جداول HTML و حتی برچسپ های اختصاصی آن در طراحی صفحاتشان استفاده می كنند . هیچ تصمیمی برای توسعه بیشتر HTML توسط W3C و فروشندگان مرورگر ها وجود ندارد و تولید كنندگان تشویق به پذیرش XHTML می شوند .
XHTML همان فرمول بندی مجدد HTML توسط XML ( زبان نشانه گذاری قابل توسعه ) است . XHTML دو مشكل عمده در HTML را حل می كند . اول اینكه به مجبور كردن طراحان در جدا كردن ظاهر یك سند از ساختارش ادامه می دهد و تاكید بیشتری روی استفاده از شیوه نامه ها می كند . دوم اینكه ، قواعد نشانه گذاری محدودتری را به صفحات وب می دهد .

محدودیت های نحوی XHTML ، هم بزرگترین مزیت آن است و هم بزرگترین ضعف آن . صفحات خوش تركیب توسط یك برنامه راحت تر دست كاری می شوند ولی توسط انسان سخت تر ایجاد می گردند . درك و فهم XHTML به خاطر این محدودیت كند شده است . جهت كسب اطلاعات بیشتر در زمینه ی XHTML می توانید به اینجا راجعه كنید

اما باید دانست كه زبان های نشانه گذاری مانند HTML در ارائه خیلی خوب نیستند . این تقصیر فناوری نیست . بلكه به این خاطر است كه HTML برای این عمل طراحی نشده است . در واقع ، ظاهر صفحه باید توسط طراحی عناصر موجود در CSS كنترل شود .در برخی مواقع ، بخصوص وقتی كه از یك زبان XML استفاده می كنید ، ممكن است برای ایجاد شكل مناسب ارائه تبدیل نشانه گذاری نیز مورد نیاز باشد ، بنابراین XSL ( زبان شیوه ای قابل استفاده ) نیز استفاده خواهد شد .

 • CSS
 • CSS ( شیوه نامه ی آبشاری ) یا همان Cascading Style Sheet برای مشخص كردن ظاهر صفحه وب به كار می رود . این فناوری حداقل تا حدودی در مرورگرهای قدیمی نظیر اینترنت اكسپلرر 3 ارائه شده است ، ولی به دلیل كمبود پشتیبانی با ثبات از مرورگر و ابزار ، در كنار بی اطلاعی تولید كننده ، مدت زمان زیادی است كه طرح مبتنی بر HTML استفاده می شود . با ارائه نسل 6.X از مرورگرها ، در نهایت CSS یك روش امكان پذیر برای طرح صفحه می شود .

  شیوه نامه های مبتنی بر CSS قوانینی را مشخص می كنند كه ارائه نوعی از یك تایپ یك گروه ، یا صحیح تر ، طبقه ای از برچسب ها – یا یك برچسپ تكی كه توسط صفت id خودش نشان داده می شود را تعریف می كند . قوانین شیوه نامه می تواند برای تعریف انواع جنبه های بصری اشیا صفحه ، شامل رنگ ، اندازه و محل ، به كار رود . قوانین حالت گوناگون می تواند بسته به استفاده از برچسب ها با هم تركیب شوند . دلیل اصلاح آبشاری برای این فناوری از همین خاصیت ناشی می شود . مثالی از CSS را در شكل زیر مشاهده می كنید :

 • XSL
 • XSL یكی دیگر از فناوری های شیوه نامه است كه در وب به كار می رود . عمدتا برای حالت دادن به زبان های XML به كار می رود . این كار معمولا از طریق تبدیل ( XSL Transformation ) XSL ( XSLT ) انجام می شود ، كه غالبا برای تبدیل XML به زبان نشانه گذاری دیگر ( اكثرا XHTML یا HTML به علاوه ی CSS می باشد ) به كار می رود

  همچنین احتمال دارد از اشیا قالب بندی XSL برای حالت دادن به محتوا استفاده شود ، ولی ، ظاهرا به نظر نمی رسد كه این كار جنبه ی كاربردی رایج XSL باشد . بنابراین ، وقتی تولیدكنندگان از XSL حرف می زنند ، غالبا درباره XSLT صحبت می كنند .

  به طور كلی ، تبدیل XSL در قسمت سرویس دهنده انجام می شود ، ولی ممكن است XSL در سمت سرویس گیرنده نیز همزمان با ادامه ی پیشرفت مرورگرها گسترده شود . چنانچه اطلاعات بیشتری در این مورد نیاز دارید به اینجا مراجعه كنید . منبع : كتاب جناب توماس پاول ترجمه ی آقای احمد شیدا

  دسته: طراحی وب | نویسنده: مرتضی الوانی
  1. 6 نظر برای این مطلب ارسال شده است. نظر خود را ارسال کنيد »

  1. 1

   Ali_ix


   به به !
   قالب نو مبارک ! ( البته گویا زیادم جدید نیست من ندیده بودم !)
   مقالات خوبی نوشتی .. .
   موفق باشی…

   February 11, 2005 at 10:34 am

  2. 2

   kamran


   سلام از راهنمایی شما خیلی متشکرم ممنون
   اما دوباره یه مشکل دیگه من ورد پرس رو نصب کردم اما نمیدونم چرا وارد هر لینکی میشم از صفحه اصلی میرم بیرو و باید لوگین کنم
   http://mystudio.freestarthost.com/
   این آدرس صفحه منه اگه میشه یه نگاه بندازی فکر کنم باید دوباره نصب کنم
   راستی من فایل config رو به wp-config
   تغییر دادم تا نصب شد
   ممنون میشم که کمک کنید موفق باشید پیروز:smile:

   February 11, 2005 at 10:34 am

  3. 3

   Ali_ix


   میبخشید فضولی میکنم ..
   کامران جان شما احتمالا باید تمام کوکی هاتون + پسوردهای ذخیره شده توسط مرورگرتون رو پاک کنید !
   چون به احتمال زیاد مشکل از همین کوکی هاست !

   February 11, 2005 at 10:41 am

  4. 4

   الوان


   بله همون جور كه علي آقا فرمودن به احتمال زياد ايراد از كوكي هاست :wink:

   February 11, 2005 at 12:10 pm

  5. 5

   SepehЯ


   Excellent such as always,Boy:wink:

   February 11, 2005 at 12:46 pm

  6. 6

   kamran


   با سلام از راهنمایی هایی که به من کردید خیلی متشکرم امید وارم که بتونم جبران کنم خوشبختانه با کمک شما و بلاگ راه افتاد
   بازم ازهمه تشکر میکنم
   موفق باشید سربلند

   February 11, 2005 at 8:56 pm